Specialita ostrovu Mallorca – Tapas

Nakonec si ještě řekneme o jedné zajímavosti z místní kuchyně ostrovu Mallorca. Tvoří ji tzv. Tapas. Jinak bychom jim také mohli říkat jednohubky, nebo také „chutné sousto“. Tapas je prostě něco malého, co se dostává před jídlem. Kdysi dávno (hodně dávno) se to dávalo zadarmo, ale ta doba je bohužel nenávratně pryč. Vlastně to vzniklo ze starého zvyku přikrývat sklenici s nápojem malým talířkem, aby si v něm třeba nechtěla moucha zaplavat kraula, nebo aby tam nenapadal případný prach nebo jiné nečistoty. Tapas znamená něco jako víčko (přikrýtí) a na něm ležela ona malá chuťovka.

V dnešní době se některé z barů (Tapas bar) na ostrově Mallorca přímo specializují pouze na tento druh pokrmu a nabízejí tak velmi široký výběr tapas. Můžete si vybrat studený nebo teplý tapas, to záleží pouze na vás. Dříve to bylo něco na podráždění žaludku, ale dnes, když za to platíme, se porce zvětšily. Kdybyste si to chtěli přepočítat, tak asi pět tapas by se vyrovnalo hlavnímu chodu. Samozřejmě že byte za to zaplatili mnohem vyšší cenu, než za obyčejné jídlo.

A jestli se bojíte jít do nějakého Tapas baru na ostrově Mallorca jenom kvůli tomu, že byste neznali různé názvy tapas – jak se říká „no problemo“ – stačí pouze ukazovat prstem (přesně jako malé děti – dospělí většinou poznají, co chtějí). Nikdy tak nebudete vědět, co vám přinesou, objevíte nové a netušené chutě.

Tapas bar – to je takové malé dobrodružství s neznámým jídlem. Nabídnou vám masové kuličky, bramborový salát, vnitřnosti, kousek úhoře, dušené chobotničky, čerstvé ančovičky s octem, česnekem a olejem, nebo jídla připravená na olivovém oleji. Vše ale zaručeně čerstvé. Pokud budete ve společnosti, můžete si zahrát i nějakou tu hru o to, které jídlo bude vypadat nejlépe, nebo naopak nejhůře. Možností je skutečně moc. Proto se oprostěte od strachu a hurá do víru restaurací a Tapas barů.

Hurá na tapas. Vydejte se na dovolenou na Mallorce a přejeme vám dobrou chuť, nebo jestli chcete Buen provecho!

Komentáře