S´Albufera

Kráčíš rozlehlou zatravněnou plochou a pozoruješ tu nádhernou zeleň rozprostírající se kolem tebe. S každým tvým krokem vylétávají z trávy houfy vodního ptactva, jež poplašily tvé hlučné kroky. Nemůžeš si pomoci, ale stále nemáš lehký krok, jaký měli naši předci. Dokázali se bezhlučně přiblížit ke své kořisti a skolit ji. Ty by jsi to nedokázal. Ani nevíš, kde se skrývá, natož abys ji překvapil. Spíše leká ona tebe, jak nenadále pod tvýma nohama vylétají velké kusy, které by jsi nejraději viděl na pekáči. Můžeš si ale pouze povzdychnout. Nejsi lovec, civilizace tě dostala do svých spárů, otupila tvé smysly, tvůj sluch, zrak, čich… všechno je zakrnělé a skoro k nepotřebě.

Stočíš se pohledem zpět ke krajině. Jako správný turista se ani nedíváš pod nohy. Najednou pocítíš, že tvoje kroky jsou těžší. Čím dál více síly musíš vynaložit, abys nohu pozvedl a posunul ji o kus dál. Co to je? Podivíš se, ale nenapadne tě podívat se dolů. Přičítáš to únavě, přeci jen již stojíš pár hodin na nohách. Do tvých civilizovaných uší se zahryznou čvachtavé zvuky. Jako by si je už někdy slyšel. Hlavou ti probíhají různé scény z filmů, pouště, pralesy… tonoucí zvíře v bažině… a najednou si dáš slovo a zvuk dohromady. Zděšeně se podíváš pod svoje nohy, jež se již po kotníky boří do měkkého bahna a bezděky vykřikneš. Snažíš se dostat rychle pryč, ale bahno je mocný nepřítel.Svazuje ti nohy a nedovoluje ti udělat delší krok. Bojuješ, nepoddáváš se, až se najednou ocitneš na pevné půdě stezky. Úlevně si oddychneš.

Kdyby to byla jedna z těch hlubokých bažin, asi by jsi měl trochu větší potíže, tato malá bažina tě ještě pustila. Pohlédneš nazpět… tam, kde jsi ještě před chvílí stál… už jen malá prohlubenina ukazuje, že tam něco bylo, něco, co mělo spočinout v jejích nenasytných útrobách. TY. Odporný mlaskavý zvuk ještě naposledy zaprotestuje nad ztrátou kořisti a vůkol se rozhostí ticho. Zvedneš se na nohy a nyní již s dávkou opatrnosti se vydáš, tentokrát po stezce, ani krok vedle, dál za svým cílem – k prozkoumání bažin.

Svou jedinečností se oblast bažin S´Albufera řadí k turistickým atrakcím ostrova Mallorca číslo jedna. Bezpočet druhů ptáků, kteří v oblasti S´Albufera hnízdí oživují jinak tichou krajinu bažin. V 19. století tu probíhaly rozsáhlé projekty na její vysušení, ale k tomu nikdy nedošlo. Ještě dnes můžete navštívit sítě odvodňovacích kanálů, stezek a mostů. Přírodní park, za který byly bažiny S´Albufera prohlášeny, zabírá rozlohu něco kolem 800ha a můžete se po něm prohánět na kole nebo pěšky a pozorovat tak více než 200 druhů hnízdících ptáků.

Komentáře