Serra de Tramuntana

Začneme trochu netradičně – a to sportem. Mallorca je totiž jako stvořená pro horolezce, nebo chodce, jež si rádi vyšlápnou nějaký ten větší kopeček. Asi nejlepší výlet (ale to je pouze po nadšence) poskytuje hřbet pohoří Serra de Tramuntana, jež se táhne ostrovem Mallorca po délce 90km a je pozůstatkem vrásového pohoří, jež se místy šplhalo až do výše 2000m.

Množství stezek a pěšinek, které tu zanechali pastevci a dávní uhlíři, jež tu pálili v milířích svoje uhlí, je stále patrné. Nyní z nich jsou vyznačené horské trasy, jež lákají turisty na vyhlídkové okružní trasy. Směřují k vrcholům, stáčejí se k pobřežím nebo se pouze točí kolem několika krásných míst. Stačí si jen vybrat, na co zrovna máte chuť a vydat se tou správnou stezkou za dobrodružstvím ostrova Mallorca.

Odkud se dívat?

Pohled na Serra de Tramuntana je nejlepší právě z centrální roviny ostrova Mallorca, takže pokud se rozhodnete pro život na venkově, budete odměněni každodenním pohledem na jeho hřbety. Nejsou nijak veliké, ale pokud byste zavítali mezi její příkré stěny, poznali byste, že mají spíše vysokohorský charakter. Ale oproti velehorám, nejsou nijak jednotvárné.

Návětrné strany Serra de Tramuntana jsou skrápěny bohatými srážkami, proto tu můžete naleznout bujnou vegetaci, borovice, cesmínové duby, množství bylin a vonných květin. Divokost pobřeží stvořila jedny z nejhezčích pláží na Mallorce. V závětří horských masívů zase naleznete pomeranče nebo mandloně, jež dozrávají v době, kdy na vrcholech Serra de Tramuna stále ještě leží sníh.

Komentáře