Katedrála La Seu

katedrala La SeuStavba katedrály La Seu začala na místě bývalé velké mešity v roce 1230, kdy se ostrov Mallorca dostal do vlastnictví křesťanů. Stavba ale neprobíhala přesně podle představ svých tvůrců a díky mnoha válkám a sporům byla dokončena až o čtyři století později – v roce 1601. Mohutnost a preciznost z katedrály La Seu vyzařovala široko daleko. Její opěrné oblouky stály velice blízko sebe – nebyly jen pro okrasu, ale také kvůli obraně, protože neustálé útoky z moře znepokojovaly obyvatele ostrova Mallorca po dlouhá desetiletí. Opravdu impozantním dojmem působí zvláště při západu slunce, kdy se mezi jejich oblouky ocitne zlatavý sluneční kotouč, rozzáří je a pak v tichosti sklouzne za obzor k zaslouženému odpočinku, aby se druhého dne mohl opět vydat na svoji nekonečnou pouť.

Projděte na jižní stranu katedrály La Seu, kde najdete vstup na vyhlídku (mirador), odkud se vám naskytne nádherný rozhled do okolí ostrova Mallorca.

Muzeum katedrály La Seu

Rozkládá se na severu poblíž zvonice ze 13. století. Najdete tu množství starých rukopisů, ostatky svatých a přenosné oltáře. Do oválné budovy vede obrovitá brána z tesaného kamene, pod níž si budete připadat malí a nedocenění.

Vnitřek katedrály

Vnitřní prostory katedrály La Seu podpírá 14 velice štíhlých sloupů, na jichž hlavicích spočívá váha celého stropu. Okna jsou menší a je jich méně, než v ostatních známých katedrálách. Avšak pokud se vám poštěstí, že zrovna zasvítí slunce (byla by to opravdu smůla, kdybyste zrovna při své návštěvě měli zataženo, ale přeci jen tu ta možnost je), naskytne se vám ojedinělý pohled na duhové světlo, jež zdobená okna s geometrickými vzory propouštějí. Budete si připadat jako v nějakém tunelu, ve kterém se křižují světelné meče různých barev.

Komentáře