Coves d´Artá

Jak již název napovídá (pro ty, kdož trochu umí španělsky), Coves d´Artá jsou vápencové jeskyně na ostrově Mallorca, jimž svůj název propůjčilo přilehlé město Artá. Již při vstupu do Coves d´Artá vás ohromí impozantní oblouk, který vás uvítá a uvede tak do temnoty za ním. Jestli jste už někdy byli v jeskyni, tak tady to bude trochu podobné a příliš vás to nepřekvapí, myslím tedy to, co uvidíte, ale při pohledu na dlouhá schodiště, jež vás postupně dovedou do různých síní se stalaktity a stalgnity, zatají se vám dech. Naše krasové jeskyně jsou krásné, ale tomuto se nemohou vyrovnat. Délka a tloušťka krápníků je v Coves d´Artá nevídaná, navíc se tu houfují a seskupují do malých košatých lesíků, které při pohledu z dálky opravdu připomínají skutečný les.

Uvidíte tu i přírodní zvláštnost. Sloup se skoro dotýkající stropu. Měří 22m a již mu pouze kousíček chybí, aby spojil základnu se stropem, nebe se zemí. Ale jestli chcete na tu událost čekat, nevím jak vám mám poradit. Pokud nejste nesmrtelní, nebo nepřemýšlíte, že byste se nechali zmrazit, nemá to smysl. Za 5000 let se v Coves d´Artá objevte znovu a uvidíte ten div na vlastní oči.

Základna krápníkové výzdoby Coves d´Artá je rafinovaně nasvícena barevnými světly, aby tomuto místu dodala tajuplnosti. Navíc se vám do uší zakousnou tóny Bachovy hudby. Sice to bude jenom kulisa, ale společně se světly si budete připadat jako tam, kde nežijí andělé. Tato jeskyně prý inspirovala slavného spisovatele Julese Verna (20 000 mil pod mořem, Tajuplný ostrov, Hrabě Monte Christo…) k napsání světoznámému románu Cesta do středu země.

Komentáře k “Coves d´Artá”

  1. peta Píše:

    a co obrázky???takhle je to nuda…

  2. Lucka Píše:

    Hraběte Monte Chtista nenapsal Vernes, ale Dumas, ale jinak dobrý 🙂

  3. Cevo Píše:

    On ten Vernes bol Verne a naozaj nenapísl Grófa Monte Christa

Komentáře