Sa Cartuja

Sa Cartuja je starý kartuziánský klášter na ostrově Mallorca, který si toto označení ale vůbec nezaslouží. Od roku 1835 totiž Sa Cartuja slouží jako ubikace pro návštěvníky. Dalo by se říci, že „cely“ byly pronajímány, ale i toto slovo je zavádějící, protože pod pojmem cela byste si museli představit třípokojový apartmán se soukromou zahradou. Takovéhle ubikace by se jistě líbily nejen zločincům na celém světě, ale také návštěvníkům ostrova Mallorca.

V klášteře Sa Cartuja se objevily i dvě významné a známé osobnosti. Pronajali si tu pokoj, z něhož se postupem doby stalo museum. Uhodnete, kdo to byl? Malá nápověda. V museu byste mohli nalézt Chopinův klavír (už víte jedno jméno), originální rukopisy a také posmrtnou masku. Stále nevíte? Chopinova družka byla Georgie Sandová, slavný to milenecký pár. Dále tu naleznete lékárnu, knihovnu a jídelnu pro hosty (ne pro mnichy, ti nikdy nejedli společně. Uzavřeni ve svých celách, v samotě a odloučeni od ostatních, nechali si podávat jídlo úzkým průzorem ve dveřích. Nikdo je tak nerušil v jejich rozjímání a jídelním rituálu.).

Valldemossa

Klášter Sa Cartuja se nachází v malebném městečku Valldemossa. Přes den je městečko Valldemossa zaplaveno turisty, ale pokud si trochu přivstanete a vyběhnete ven v době, kdy se u nás ještě při zemi převalují chuchvalce mlhy, překvapí vás jeho tichost a vy si tak můžete vychutnat krátkou idylickou chvilku, kdy tu budete pouze vy a ti, co s vámi ještě vstanou. Kromě Chopina, jež se tu stal uznávanou celebritou, je Valldemossa známé také díky narození mallorské světice Cataliny Thomas. Pokud nevíte, jak vypadala, stačí navštívit kterýkoli kostel na ostrově Mallorca a tam uzříte její sochy, v každém průchodu naleznete její barevný obrázek na keramických kachličkách. Její podobizna je tak rozšířená jako třeba portréty Fidela Castra na Kubě.

Komentáře