Cestování na Mallorce

Ani cestování na ostrově Mallorca není nijak složité. Prakticky všude vedou silnice a auto si také můžete půjčit. Vyjde vás to podobně jako u nás. Při cestování po Mallorce vám postačí i drobná mapa. Silnice jsou upravené a pohodlně se na nich jezdí, ale pokud zrovna nemáte řidičák, můžete využít služeb „Pomerančového expresu“. Pozor, ten název je trochu zavádějící. Nečekejte nějakého rychlíka, spíše klidného a rozvážného staříka, který vás za pakatel doveze vyhlídkovou a trochu nostalgickou jízdou na místo určení.

Agroturistika

Pokud vám ještě zbývají nějaké finance, rozhodně se jděte podívat do centrální roviny ostrova Mallorca, kde se soustřeďuje nejvíce venkovských farem, jimž se říká finca. Můžete tak strávit několik dní na nádherných zelených prostranstvích, obklopeni skoro neporušenou přírodou a vstřícnými lidmi. Tento druh turistiky, tzv. agroturistika, je nejlepší kombinací klidu, tradice a pohodlí, jež pomáhá k přežití místního obyvatelstva Mallorky; vydělají si tak nějakou tu korunu navíc, a také pomůžete uchovat i jejich krásné statky a usedlosti.

Život na venkovských statcích

Pozor, nečekejte luxus. Na ostrově Mallorca se striktně dodržuje zavedený architektonický styl – kamenné domy i hospodářské budovy, podlahy, okna a dveře z nelakovaného dřeva (představte si naše statky před sto lety a přiblížíte se tak konečnému obrazu, samozřejmě je tu něco pozměněného, ale zvenčí by se to k tomu dalo připodobnit), těžké kovové petlice, aby se do domů nikdo nedostal, a nemůže tu ani chybět neodmyslitelná výzdoba oken – překrásné muškáty hrající všemi barvami budou lahodit oku každého znalce i laika.

I život na těchto venkovských statcích Mallorky se dá přirovnat k tomu našemu. Proč by také ne. Mnoho zvyků se nemění a ani třeba časné ranní vstávání, kdy vás z postele dostane „nádherné“ kohoutí zakokrhání (zapomeňte ale na plot, tady kohouti sedí na kaktusu).

Jestli se rozhodnete pro procházku, dostanete na cestu hrnek mléka a zabalený sýr a můžete vyrazit, třeba jenom na nejbližší kopec (Mallorca – to je rovinatá krajina, nečekejte nějaký velký rozhled, kopec je opravdu to nejvyšší, co se v okolí farem nachází). Ale ta cesta se pro vás stane nezapomenutelnou. Můžete se na ní do sytosti přecpat pomeranči, nebo jiným druhem ovoce, které na ostrově Mallorca roste. Odpoledne je jako dělané pro návštěvu moře a trochu toho slunění.

A večer? Pokud jste takové rodinné typy, sedněte si na zápraží, vezměte si do klína místního mazlíčka – kocoura, a vychutnávejte si poklidnou atmosféru Mallorky, kterou u nás asi nezažijete. Navíc je podbarvená „zpěvem“, někdo by možná řekl „řevem“ cikád, lahodným vínem, které vám farmáři zcela jistě nabídnou a obrovitým měsíčním kotoučem visícím nad vašimi hlavami.

Komentáře k “Cestování na Mallorce”

  1. lisa.n Píše:

    Také se mi do Mallorky moc nechtělo.Měla jsem před očima pláže plné Němců a alkoholu. Pak jsem se rozhodla a všem vřele doporučuji.Je to nádherný ostrov i plný klidu a pohody. Nádherná příroda i historie. Najdete tam všechno i ty bary.

  2. Daniel Řečínský Píše:

    Jezdím na Mallorcu již od roku 1993, mám zde již za tu dobu spoustu místních přátel, ostrov jsem procestoval skrz na skrz a přesto se pokaždé těším na místní lidi, speciality a oblíbená místečka (Cala Figuera, Es Calderers, Lluc atd……nevadí mi ani rušná místa jako El Arenal, večerní procházky po tomto největším letovisku jsou opravdu nezapomenutelné…na Mallorcu prostě nedám dopustit…je to po České Republice jediné místo kde bych si dokázal představit žít…Návštěvu tohoto krásného a vstřícného ostrova vřele všem doporučuji:-))

  3. Honza Píše:

    Poprvé jsem na Mallorce byl letos. Je tam moc hezky, ale chvíli se tam zase nepodívám, než našetřím na další dovolenou 🙂

Komentáře